Všechny články
Prohlížení po kategoriích, viz menu...
Filtr prezens pro mikrofon
Intro
Když se podíváte na mixážní pult výše zmíněné minisestavy, zjistíte, že mu něco chybí. Ano, má jen VELMI jednoduché ovládání, chybí mu možnost ovlivnění středních kmitočtů, čímž vlastně zdůrazňujeme/potlačujeme příslušný nástroj, nebo většinou zpěv v celkovém zvukovém mixu kapely. Moje milovaná žena - celoživotní zpěvačka mých hudebních sestav - má mezzosoprán, ten není zrovna příliš průrazný a proto jsem zauvažoval, jak drobný handicap tohoto mixu eliminovat.
A tak vznikl přístavek - nebo adaptér, chcete-li - který v následujícím příspěvku popíši.
Poznámka - samozřejmě plnohodnotné mixpulty mají kromě výšek a hloubek minimálně 2 přeladitelné filtry pro korekci nižších a vyšších středních kmitočtů. Toto je dnes zcela běžné, zvláště pak v době mixpultů digitálně řízených, kde si můžete namodelovat frekvenční charakteristiku pro každý vstup zcela libovolně.
Úvodní požadavky
Chěl jsem něco jednoduchého, bez zasahování do zařízení, které v té době bylo ještě v záruce. Nakonec jsem se rozhodl využít možností fantomového napájení, které je ale vyvedeno jen na dva první vstupy. Tedy dva mikrofony, zpěvačky a zcela sobecky i můj zpěvový. Nikdo jiný momentálně nezpívá a tenorasxofon to celkem oželí, neb není jiná možnost.
Úvodní měření
Před vlatní stavbou a simulací v programu Micro-Cap jsem proměřil parametry prezensfiltru v mixpultu Yamaha MW8CX, který se mi zvukově též velmi líbí a v jiných konfiguracích ho taktéž používám. Výsledky jsou na obrázcích 1 až 3, na zbývajících 4 až 6 je celkové provedení připravené k použití.
Provedení
vidíte na následujících obrázcích, včetně některých měření na mixu MW8CX. Měřen bylo při mém klasickém nastavení mixu (je na obrázcích vidět) a poté byl měřen jen hlukový filtr. Podrobnosti vyplývají z fotografií.
Měření na mixu YAMAHA MV8cx | Celkové provedení | Vnitřní provedení adaptéru | Měření na mixu YAMAHA MV8cx |
Popis proveden v programu FrontDesigner | Měření na mixu YAMAHA MV8cx |
CMSimple plugin: Gallery Collection Image Album
© simpleSolutions
Je to klasika, oboustranný plošný spoj v kovové krabičce AH102, Neutrik konektory, kabel symetrický stíněný mikrofonní.
Snad ještě jen důvod tak "divného" umístění regulačních potenciometrů. Původně měl být filtr nastaven napevno, ale zjistil jsem, že je přeci jen výhodné, mít další knoflík "na kroucení". A kam se vešly, tam jsou, prostě rád konstruuji "za pochodu", niky nevíte, co vás napadne, co a jak změnit, vylepšit.
Schema zapojení
Mikrofonní vstupy jsou symetrické, tedy i adaptér musí mít tyto vlastnosti, viz schema:
Je to celkem průhledné, D1 - D4 jsou ochranné diody, R4, C7, L1 a P1 vytváří vlastní "prezens efekt", což je vlastně seriový rezonanční obvod, v tomto případě okolo 2,7kHz. C1 - C4 včetně odporů R3 a R6 je horní propust druhého řádu na přibližně 120 - 150 Hz, nižší kmitočty v ženském zpěvu stejně nejsou, tak k čemu je zesilovat. A zároveň je to výborný protihlukový filtr na šumy a ruchy, vznikající pohybem mikrofonu v ruce umělce.
Ve schematu jsou též naměřené/simulované hodnoty kmitočtové frekvenční charakteristiky.
Stáhněte si schema ve formátu *.pdf
Komentáře