Vítejte v holubníku

Stránky celkem spokojeného důchodce

Všechny články

Prohlížení po kategoriích, viz menu...

Až se mě zima zeptá

co jsem dělal v létě?

Stěhujeme se!

Edit 8.6.2022 22:40

Zdá se, že vše funguje jak má. Díky fantastickému supportu od ONEbit.cz.

Milý čtenáři, pokud se stane, že...

Jaké je mé PC - díl 3

Na chatě jsem povýšil a...

Jak na Favicony?

Doufám, že mi čtenář odpustí ten anglicko/český patvar v nadpisu, ale nemohu si pomoci. Tvar Favikon mi prostě nejde přes prsty.

A myslím si, že tento článek není nošením dříví do lesa, protože na téma Favicony je na netu spousta příspěvků. Kdyby to bylo vše jednoznačné a jednoduché, stačil by jeden :-)

Příběh bedny na kočárek

Co to je? Proč to? K čemu to? Že bych se pomátl??? Ale ne, poslyšte příběh, vyprávěl ho kdo jiný, než sám T. Taxis Taylor...

Filtr prezens pro mikrofon

Před časem jsem pořídil pro hraní v malých lokacích (do 50 - 70 posluchačů) tuto sestavu od mé oblíbené firmy Yamaha. Zvukově (vzhledem ke své velikosti) je velice dobrá a hlavně je lehká. S přibývajícím věkem se maximální váha zvukové aparatury, (kterou jste ochotni akceptovat pro transport před akcí ale hlavně po akci) snižuje...

Dvouobvodový přijímač

pro pásmo středních vln

Smyčková anténa

Správně je to MLA, neboli Magnetic Loop Antenna. Rozhodl jsem se jednu takovou vyzkoušet.

Mladická nerozvážnost

Za svou muzikantskou dráhu jsme odehráli stovky vystoupení. Většinou se jednalo o klasické plesy, taneční zábavy, oslavy narozenin a podobně. Některé ale trochu vybočily ze zaběhaných pořádků...

Sluchátkový zesilovač

Aby nebyla mýlka, toto NENÍ žádné Hi-Fi, naopak. Jeho použití je zcela jiné, původně myšleno spolu s mými studiovými sluchátky K702 jako náhrada klasických vysokoohmových radiových sluchátek.

Komu se nelení

tomu se zelení, známé přísloví. Je to dva roky, co jsem naposled na svůj web napsal něco smysluplného, zdálo by se, že nic nedělám. Opak je pravdou, jen se mi nechce pořizovat dokumentaci, upravovat fotky svých děl a pak přemýšlet, jak se to vlastně do toho CMS dává??? Je na čase trochu to změnit.

Všimněte si názvu příspěvku, ortodoxní technik by napsal něco jako: "Shrnutí mé dosavadní činnosti v oboru elektronika za období 2020 - 2022". To já nee, občas proskočí můj umělecký duch a neštěstí je hotové...

Software - hudební

Nejlepší program je ten, který umíš používat, tak praví známé rčení. Vždy se vyplatí program alespoň trochu kvalitní, u mne pomohla náhoda.

Generátor DDS řízený Arduinem

Na toto téma je na netu obrovské množství článků...

Jaké je mé PC - díl 2

Už jsem se o tom jednou...

O čase

Jak vlastně poznáme, že ubíhá čas? A nemám na mysli, že to uděláme jako každý, že se...

I harddisky mají své dny - díl 2

Po výměně HHD v mém NASu, jsem se rozhodl, že ...

I harddisky mají své dny

a týká se to i těch, které jsou většinou...

Samohrajka

Zdražují se pronájmy nemovitostí, jídlo, i spousta dalších věcí. Když zdraží kapela... 

Linux

První Linux jsem instaloval v roce 1996, tuším že to byl...

Reinstalace

Jak nejrychleji přejít z desktopu na notebook při zachování stejné konfigurace software? No přeci...

Jaké je mé PC?

Internet je plný recenzí na úžasné vytuněné sestavy prostředků výpočetní techniky, ale...

Něco o CMS

Jedna z typografických pouček říká, že...

Domácí, neboli "studiová"

Studio na každém rohu, tak by se dala charkterizovat dnešní doba. Prodejci vykřikují hesla typu "kup si to a to a zítra jsi v hitparádách". Všichni víme, že to není tak jednoduché. Dosti řečí.

Struny

V současné době (cca od roku 2016) používám struny...

Kytary, které používám

Protože hraji jak kytaru, tak i baskytaru, jsem držitelem těchto nástrojů:

Vůně meduňky

Pršelo a já se toulal po nábřeží a sledoval odlesky blikajících světel na vodní hladině, které svoji pulzující řečí odrážely okolní zvuky.

Návrh zesilovače PHD2005

Výkonový stupeň s bipolárními tranzistory a silnými lokálními zpětnými vazbami. Rozkmitový stupeň a další obvody ve stadiu návrhu.

O daních

Milé děti, dnes si povíme něco o daňových úlevach. Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.

Buffer s proudovým přenosem

Operační zesilovač LM6172 považují někteří za vhodný pro použití v audio technice. Rozhodl jsem se ho použít v bufferu, který využívá proudový přenos, jako jeden ze způsobů eliminace vlivu propojovacího kabelu na kvalitu výsledného zvuku.

Přenosové vlastnosti reproduktorových kabelů

Zvukové rozdíly mezi různými reproduktorovými kabely (dále jen kabeli) je nepochybný a velmi dobře slyšitelný i na méně kvalitních reprodukčních řetězcích.

Ultrajednoduchý předzesilovač - Minimax

Minimalistická kostrukce, kterou lze "spíchnout" za dva večery. Na nic si nehraje...ale hraje...

Úprava Visaton VIB rozšířením na třípásmo

Kamarádi z Royal klubu mne požádali, zda by bylo možné jemně vylepšit jejich klubové reproduktorové soustavy Visaton VIB mini (pdf). Rozhodl jsem se je zcela přepracovat a rozšířit na třípásmo, při zachování původních měničů.

František Mascai - konstrukce zesilovače a reproduktorových soustav

František Mascai - mascaif postavil dle mých podkladů odlehčenou verzi zesilovače PHD360, doplnil ji elektronickou dvoupásmovou výhybkou, včetně dvoupásmových reproduktorových soustav na bázi měničů SEAS.

Měření náběhového proudu transformátoru 3kVA

Připojení toroidních (a v menší míře i konvenčních EI) transformátrů na síť je většinou spojeno...

M-Audio FireWire Audiophile

Před mnoha lety jsem vlastnil tuto celkem dobrou zvukovou kartu- FireWire Audiophile od firmy M-Audio. Podrobil jsem ji měření...

Řadičový attenuátor ATT-1

Jedna z možností regulace zisku (hlasitosti) u reprodukčních řetězců je použít přepínač. Můžeme ho zapojit jako obyčejný dělič, příkladem může být poměrně známý výrobek AURA.

Zesilovač ve dvojčinné třídě A - Briketa

Mějme kvalitní operační zesilovač a posilme proudově jeho výstup. Toť vše...

Spasitel Bill

Zase jsem udělal chybu. Bolí mě to u mého malého srdéčka. Pokorně se Klaním před Systémem,

Konstrukce výkonového zesilovače PHD360

Výkonový zesilovač ve třídě AB plně symetrického zapojení. Celek je vmontován do celokovové skříně o rozměrech 410 x 262 x 283 mm (V x Š x H).Koncepce je dual mono, tedy se jedná o dva zcela oddělené zesilovače.

Přestavba projektu A75

Na internetu je množství projektů, některé jsou povedené, jiné nikoli. Před časem mne požádal známý, jestli bych nedokázal změnit k lepšímu parametry kultovního projektu A75. Jako hlavní nevýhody udal tyto:

"True class A" buffer pro posílení a oddělení obvodů / sluchátkový zesilovač

Úvodem chci říci, že se nejedná o náhradu profesionálně dodávaných bufferů ve formě integrovaného obvodu, ale spíše o jinou alternativu, jak uvedené problémy řešit.

Plechový svět

Když jsem byl ještě malý, slyšel jsem kdesi následující příběh...

Zesilovač s korekcí přechodového zkreslení podle p. Renardsona

Třída AB má velkou výhodu v účinnosti, která se běžně pohybuje okolo 50%. Jedním z problémů, které významně ovlivňuje výsledné vlastnosti, je správná velikost klidového proudu a její udržení na této hodnotě ve všech režimech zesilovače.

Na audio digitálně

Tento článek vznikl jako reakce na diskuzi, která se strhla na www.lopuch.cz - klub High End. Původně měl být rozšířen o doplňky a názory dalších přispěvatelů, ale...

Křižovatka

Povídka pro dlouhý podvečer.

Dejme přednost uším

Byl jsem vyzván, zda bych nechtěl napsat pár řádek...

nach oben