Vítejte v holubníku

Stránky celkem spokojeného důchodce

Všechny články

Prohlížení po kategoriích, viz menu...

Sluchátkový zesilovač

Konstrukce

je v klasické krabičce z pocínovaného plechu AH101 z GME. Plošný spoj nebyl zhotoven, vše je na univerzální destičce. Zapojení je vidlácké, starobylé, původně z nějaké snad sovětské literatury(?). Narazil jsem na něj, když jsem zkoumal tyto stránky o Hejkalovi. Pořád si totiž hraji na obvodáře, tak proč tam cpát nějaký operák? Tohle je přeci mnohem zábavnější...

 

 

 

Schema vzdáleně připomíná historickou řadu jednoduchých IO Tesly MAA115 - MAA245, jen z jinými hodnotami.
Jak si čtenář jistě všiml, jsou přidány tranzistory T1 a T2, tyto slouží jako impedanční převodník. Výsledkem je možnost volby vstupní impedance 50Ohm, nebo vysokou - řádově Megaohmy.
Zisk je též přepínatelný, 70, nebo 50dB (viz technická data). Ostatek je běžný, D1 je pojistka proti přepólování, D2, D3 ochrana sluchátek (a také našich uší) proti napěťovým (akustickým) špičkám. C4 - ochrana před rozkmitáním, klasika. Vlevo dole je ještě vyhrazené místo, možná na nějaký detektor, nebo co já vím...

Šum

U toho se chvíli zastavím. Zisk je poměrně vysoký (až 70dB) a je potřeba tomu přizpůsobit osazení polovodiči. Nízký šum požadujeme u T1 - tam jsem použil to nej, co asi existuje, 2SK170BL, kdo nemá, osadí tím, co má, třeba BF245, jsou i jiné JFETy. Další kritické místo je T3. Můžete zkusit cokoli nízkošumového, KC509, BC109, atd., fantasii se meze nekladou. Do obvodu jsem zapájel tři dutinky z Dupont lišty a mohu střídat tranzistory, co hrdlo ráčí. Nejlépe se vybírá "na ucho", žádné měření! Puristé se sice odvrací, (a hořce zaplakají) ale posloucháme ušima, ne?

Měl jsem doma sáček takových divných tranzistorů, nazvaných SKB6253, v katalogu to nehledejte. Byly to tranzistory, která jistá firma v 70 letech používala do předzesilovačů biosignálů z lidského mozku, tedy EEG přístrojích. Vyznačovaly se velkým proud. zes. činitelem při proudu pár uA, až několik set. A jeden z nich jsem tam použil. Když jsem je po cca 40 letech zase vysypal z pytlíku, na některých byly vidět jakési skvrny, přetisky. Zkoumámí pod lupou přineslo zjištění, na někerých bylo zřetelné původní označení BC184C. A záhada je vysvětlena! Použijte, co vám bude "šumět" do ouška co nejméně.

Použití

je celkem jasné, od připojení ke krystalce (přes vysokoimpedanční vstup), až ke kruhovému demodulátoru, kde přijde vhod vstupní impedance 50Ohm.

Technická data

Napájecí napětí / proud 6 - 12V / 50 - 140mA
Výstupní napětí (Unap = 12V) 1,6Vef při Rz = 33Ohm
Výstupní napětí (Unap = 9V) 1,1Vef při Rz = 33Ohm
Výstupní napětí (Unap = 6V) 0,5Vef při Rz = 33Ohm
Zisk (přepínání jumperem) 48 / 70 dB
Vst. impedance (přepínání jumperem) 50Ohm / >1Meg
Frekvenční rozsah 35Hz - 10kHz (podle nastavení zisku a vst. impedance) 

Součástky

jsou běžné, o vhodných tranzistorech jsme již hovořili. Odpor R13 - 100Ohm, musí být na zatížení 1W. Kondenzátory C1, C2, C4 nejlépe foliové, keramika je mikrofonická. Kondenzátor C3 je v bipolárním provedení.

Schema ke stažení ve formátu *.pdf

Komentáře
Grafický výstup Zvukový výstup
Vložte antiSPAMový kód VELKÝMI PÍSMENY!
nach oben