Všechny články
Prohlížení po kategoriích, viz menu...
Domácí, neboli "studiová"
Studio na každém rohu, tak by se dala charkterizovat dnešní doba. Prodejci vykřikují hesla typu "kup si to a to a zítra jsi v hitparádách". Všichni víme, že to není tak jednoduché. Dosti řečí.
PC
Bez něj to jaksi v současnosti nejde. Výpočetní technika je mým koníčkem a před lety mne upoutaly jiné systémy než Windows a po zralé úvaze jsem zakoupil velmi hezký a funkční Mac mini s konce roku 2012. Mám verzi s 16GB RAM, procesorem i7 a dvěma disky. Systém na SSD 220GB, datový 1TB. Kupoval jsem z druhé ruky v roce 2016 a výkonově dosud nezastaral.
Zvuková karta
Další důležitá součást výbavy. K jisté značce cítím určitou přízeň a již několik let používám zvukovou kartu UR-22 od firmy Steinberg, dnes odnož fy Yamaha. Mám první verzi, tedy bez mkii, ale bohatě dostačuje. Abych ukojil případné hifisty, vlevo jeden z naměřených parametrů, harmonické zkreslení v tzv loopbacku.
Mikrofon
Bez něj zpěv nebo akustické nástroje nenahrajeme. Jako do každého zařízení není problém utratit desítky až stovky tisíc, není to nutné. Používám velkomembránový kondenzátorový mikrofon APEX 435, je hezky citlivý a dle mé milované ženy (můj celoživotní zpěvák) ji barvu hlasu přenáší věrně. Když zařve, hezky se to v něm ozývá.
Kytary
O nich mluvím jinde. Jiné nástroje nebudu uvádět, neb na ně nehraji. Především nehraji na klávesové nástroje, což by bezezbytku řešilo produkce snímků v mém domácím mikrostudiu, ale o tom jinde a jindy.
Monitory
Zde bohužel, co se týče technických parametrů, totálně zklamu. Aho, stavěl jsem je, někdy v roce 2002 - 2003, jsou dvoupásmové, měniče SEAS, bassreflex, mohou mít tak 3 - 4 litry. Schema nemám, typy měničů také ne, musel bych je rozebrat a to se mi fakt nechce :-)
Pro poslech v blízkém poli jsou velice dobré, ale je to jako u všeho: nejlepší věc je ta, kterou mám a hlavně - umím používat. Tedy, v případě monitorů pro míchání muziky, znamená, mít je naposlouchány. což tedy po těch letech docela mám.
Zesilovač
Mé domácí monitory nejsou aktivní, tedy zesilovač je více než potřebný. Používám prototyp zesilovače PHD360, o němž se zmiňuji jinde. Nebudu vychvalovat vlastní návrh, ale náhodní posluchači jej hodnotí příznivě.
Sluchátka
To je jednoduché, mám teď od roku 2018 AKG K702. Dobře sedí na hlavě, i po několika hodinách. Zvuk je suchý, neutrální, ale velice detailní (tak by ho určitě popsali nekteří ze slovutných recenzentů).
Komentáře