Vítejte v holubníku

Stránky celkem spokojeného důchodce

Všechny články

Prohlížení po kategoriích, viz menu...

Něco o CMS

Jedna z typografických pouček říká, že je potřeba striktně oddělit formu od obsahu, co se koneckonců týká i jiných lidských činností. K čemuž se (pro publikování na internetu) používá CMS, který většinou pro uložení obsahu článků a dalších informací používá databázi. Můj starý WEB byl statický, pokud jsem chtěl přidat článek, znamenalo to vytvořit novou stránku, přidat stránku do záložek a celek hezky graficky upravit. To je velmi nepohodlné a již před nějakým časem jsem se rozhlížel, který systém pro správu obsahu použiji. Ač databáze používat umím, nechtělo se mi do nich. Chtěl jsem zkusit něco nového, pro mne nevyzkoušeného. Tím jsem se dostal až k systémům, které databázi nepotřebují a veškeré informace ukládají do textových souborů, v extrémním případě do jednoho.

Je jich celá řada, v mém případě zvítězil CMSimple a jeho odnož CMSimple_XH, což je open source. Je modulární a jeho úpravy, zvláště vzhledové se provádějí pomocí šablon, které lze dle potřeby upravovat. Obsahují i WYSIWYG editor, tudíž přidání článků je snadné a lze ho v extrémním případě přidat i z mobilu. Celý systém je neuvěřitelně kompaktní a pro těch pár atránek, co tady mám (a budu mít) úplně stačí.

A tak se stalo, že DB expert (ha ha ha) má WEB bez databáze. Mám rád věci jinak a rád se je učím...

p.s. Databáze tam stejně je, ale je zakuklena do SQLite, takže žádný monstrprogram se nekoná. A výsledek je docela dobrý kompromis. A že by na mé stránky přistálo současně tisíce uživatelů rozhodně nehrozí.

Komentáře
Grafický výstup Zvukový výstup
Vložte antiSPAMový kód VELKÝMI PÍSMENY!
nach oben