Skip Navigation LinksHome > Holubník > Audio > Konstrukce > Přestavba A75
Skip Navigation Links.

Přestavba projektu A75

původní autoři Norman Thagard a Nelson Pass

Jak to všechno začalo

Na internetu je množství projektů, některé jsou povedené, jiné nikoli. Před časem mne požádal známý, jestli bych nedokázal změnit k lepšímu parametry kultovního projektu A75. Jako hlavní nevýhody udal tyto: Po prostudování původního pramenu (Part1 Part2), jsme se rozhodl k úplné přestavbě celého zařízení. Použil jsem jen zdroje(upravené) a chladiče s původními výkonovými MOSfety.


Hotová deska budiče


Pohled do zesilovače - zcela nahoře modul ochran

Popis použitého zapojení

Je použito klasické zapojení, všimněme si jen několika detailů: Zapojení nemá stejně jako původní pramen vestavěnu pojistku proti zkratu, bylo by možné ji řešit klasickým způsobem. Součástí zesilovače je modul zpožděného připojení reproduktorů včetně ochrany proti ss napětí na výstupu, jeho popis není předmětem tohoto článku.

Některé parametry zesilovače PHD75

Mechanická konstrukcemonobloky
Výstupní výkon2x150W/4Ohm, 2x80W/8Ohm
Zesílení30dB
Vstupní odpor33kOhm
Činitel tlumení1100/20Hz/4 Ohm
Stejnosměrné napětí na výstupu<10mV
Velikost rušivých napětí na výstupu<0,1mV
Zkreslení / 1kHz po celý rozsah výkonů<<0,01%

Závěr a poděkování

Zesilovač je provozován v "mírně otevřené" třídě AB, klidový proud cca 50mA na pouzdro, celkem pro 12 kusů tranzistorů 600mA. V provozu se na zvulu příznivě projevuje velikost síťového transformátoru a paralelní řazení více výkonových tranzistorů v koncovém stupni.

Tímto si dovoluji poděkovat za cenné připomínky k přestavbě panu V. Buntovi z firmy BV Audio.

Copyright Petr Holub, všechna práva vyhrazena. Kopírování fotografií a textů na jiná média s vyjímkou hyperlinků s uvedením autora a WEBu zakázáno.