Skip Navigation LinksHome > Holubník > Fotografování > Používaná fototechnika
Skip Navigation Links.

Používaná fototechnika

Fotoaparáty

Nikon D50

D50 se dnes již nevyrábí, nicméně splňuje všechny mé požadavky na DSLR. Domnívám se, že o kvalitě výsledného snímku více rozhoduje fotograf, než mnohdy zbytečně překombinovaná technika.
Jako setový objektiv používám klasiku, Nikkor 18-70/3,5-4,5, dále mám k dispozici pevné sklo Nikkor 28mm/2,8 AF, a velice dobrý makroobjektiv Mikkor 60/2,8 micro, který má vynikající podání zvláště oblastí mimo hloubku ostrosti.

Nikon F-601

F-601 je filmová klasika, pořídil jsem ji v srpnu 2006. Kinofilmová zrcadlovka, jak má být, snad s jedinou vadou na kráse, k napájení pouívá poměrně nepraktickou a ne právě levnou lithiovou baterii CR-P2, která ještě nebývá všude k dostání. Je to takový můj záložní stroj, čas od času jej vytáhnu...

Nikon F-100

F-100, nádherná a kvalitní záležitost, bohužel, nebyl jsem dost opatrný a tato kamera mi byla ukradena, spolu s dvěma pevnými skly, 28 a 50mm. Není dnes problémem si koupit toto tělo znovu, za příznivou cenu, ale přiznám se, že se má pozornost od nabušených mašin začala obracet trochu jiným směrem a poněkud překvapivě (pro mé okolí) jsem pořídil manuální stroj

Nikon FA

FA je dnes již téměř kultovní záležitost, mechanická zrcadlovka s možností režimů A, S, P a plně manuálním režimem. Absence autofokusu mi kupodiva nedělá žádné problémy, je lépe si zaostřit sám, než slepě doufat, že systém zaostří tam, kam potřebuji.
Přístroj má další výhodu, lze k němu bez problému použít starší manuální objektivy, které lze v současné době pořídit velmi levně.

Leica III

Tato Leica je vyrobena někdy začátkem 30. let, a kupodivu neustále bez problémů fotografuje. Lze k ní použít i ruské objektivy se závitem M42.

Objektivy

Ne nadarmo se říká, že objektiv je oko aparátu. Na něm hlavně záleží, jak snímek technicky dopadne a co nám jeho vlastnosti dovolí. Dovolím si zde drobné tvrzení: světelnost objektivu nelze ničím nahradit a proto se snažím u nově pořizovaných objektivů, aby jejich základní světelnost byla alepoň 2,8, nebo vyšší.

Pro Nikon

Úprava non Ai objektivů je popsána např na Paladixu a lze ji zvládnou za pár chvil.

Bohužel nelze použít jinak vynikající makroobjektiv Nikkor 60/2,8 micro, má příliš krátkou dráhu ostřícího prstence, ostření je nepohodlné, příliš hrubé...

Ještě mám k dispozici zoom Sigma 28-70/2,8, momentálně na své využití teprve čeká...

Pro Leica

Blesky

SB-28

Ne, nejsem přílišný zastánce fotoblesků, kazí se tím nálada snímku (většinou), nicméně když jsem viděl SB-28 v bazaru prakticky nový a za velmi výhodnou cenu, neodolal jsem.
Jistě, nevyužiji se svými těly všech jeho vlastností, ale kupodivu jej lze použít se všemi, co mám, včetně digitálního. Vzhledem k ceně kinofilmových těl se zdá výhodné, zakoupit si takové, se kterým bude tento blesk podporovat veškeré funkce, např F90x.

Dokonce i se starou dobrou FA pracuje v režimu TTL, s F-601 lze použít i režim doplňkových záblesků. Mám z něj velikou radost, jsou situace, kdy je blesk nepostradatelný.

Další informace

lze nalézti na těchto stránkách, které se věnují fototechnice Nikon:

stránky o fototechnice Leica(německy):

Toto jsou jen některé odkazy, ke kterým se rád vracím...

Copyright Petr Holub, všechna práva vyhrazena. Kopírování fotografií a textů na jiná média s vyjímkou hyperlinků s uvedením autora a WEBu zakázáno.