Vítejte v holubníku

Stránky celkem spokojeného důchodce

Všechny články

Prohlížení po kategoriích, viz menu...

I harddisky mají své dny - díl 2

Po výměně HDD v mém NASu, jsem se rozhodl vyměněný disk podrobit nějakým testům. Protože se jedná o disk výrobce WD, stáhl jsem si z jejich stránek utilitu pro test pevných disků. Má honosný název: Data Lifeguard Diagnostic for Windows.

Na HDD jsem zrušil všechny partišny, vytvořil jednu NTFS přes celý disk (což nebylo nutné) a dal se do testování.

Nejprve jsem pustil krátký test, ten po několika vteřinách skončil chybou. Pustil jsem tedy "extended test". Po necelých šesti hodinách program oznámil něco ve smyslu: "vadné bloky nalezeny, nelze opravit", jediné tlačítko <OK>.

Tedy výsledek nijaký.

Co zkusit přímo nástroj CHKDSK, což je součást Windows? Ještě předtím jsem na disk nakopíroval cca 750GB různých dat a po přečtení nápovědy (příkazový řádek ve Windows)

chkdsk /?

jsem celý proces rozvášnil příkazem

chkdsk /R G:

 kde G: je označení testovaného HDD v systému Windows.

Opět nebylo za pár minut hotovo, tentokrát jsme pevný disk trápil cca 7 hodin. 

Výsledek vidíte na dolním screenshotu.

Ve Stage 5. našel dva vadné clustery po 4kb a přidal je do vadných clusterů. Celkem tedy 8kb vadných klusterů, jinak se disk tváří jako bez závad.

Ještě dodávám, že HDD byl připojen nikoli přímo na řadič SATA v PC, ale jen pomocí rámečku pro HDD výrobek firmy DELOCK do USB ( přesnou fotku mého modelu jsem nenašel, již se nedodává) a proto možná originál program od WD nepracoval jak měl.
Stejně tento disk asi zůstane bez pravidelného používání, data mají větší cenu než nějaký kus "železa". Mohu jej použít na krátkodobé zálohy, nebo jako "odkladiště" filmů nahraných z televize :-)
Komentáře
Grafický výstup Zvukový výstup
Vložte antiSPAMový kód VELKÝMI PÍSMENY!
nach oben