Vítejte v holubníku

Stránky celkem spokojeného důchodce

Pár slov úvodem nemůže škodit

Jsem zvyklý neustále něco kutit, již od dětských let,

táta i děda byli z oboru a tak se nebylo co divit. Zajímala mě zařízení, z kterých se linul jakýkoli zvuk takže o stavbu krystalek, rádií a různých udělátorů nebyla nouze.

Fascinovaly mě zesilovače, hlavně tím, že každý hrál úplně jinak. Můj otec měl rád muziku, jako relikvii mám doma fotku, je mi asi 5 let, koukám na gramofon, deska se točí, samozřejmě standardní rychlostí, tedy 78 otáček za minutu. Co to bylo za desku, již nikdo neví, zeptat se nemohu, musel bych do nebíčka, ale zřejmě Glenn Miller, a to přes co to hraje, je klasický PPP podle pana Williamsona stavěl ho otec se svým kamarádem, klasické pasívní korekce, na konci 2x EL84, obrovský výstupák, zdroj zvlášť, prostě pořádná práce...

Léta plynula, přšly tranzistory. Jako správný novátor a futurista jsem se pustil do jejich využívání, ale nějak to nebylo ono. V tuzemsku se nedalo nic pořádného sehnat, jednou mi táta ze služebky přivezl nějaké 2N3055, to byla paráda! A postavil jsem to celkem známé schema podle pana Jandy z Rádiového Konstruktéra, psal se rok 1968 a já do zvuku jedoucích tanků testoval zesilovač o tenkrát úctyhodném výkonu 100 Watů a k tomu ještě tranzistorový a maximálně jednoduchý. Hrálo to krásně ale nějak to proti elektronkám nebylo ono. Prostě udělátor s 2x EL34 hrál lépe a radostněji, ovšem ta trafa, to byla váha!

Nakonec jsem celkem ůspěšně postavil pár zesilovačů a to nejen tranzistorových, věsměs dle vlastních návrhů, ale i elektronkvých. Kdo z kytaristů by nechtěl zkusit klasický zesilovač Marschall? A zase, každý hrál úplně jinak, ač schema bylo vždy "v podstatě" stejné.

A opět revoluce, tentokrát sametová. Pracovní nasazení ze zvětšilo, asi jako u mnohých z nás a také se přestalo bastlit, taky proč, vždyť vše se dá koupit...Nicméně, jak praví přísloví, stará láska nerezaví, a tak jsem se po celkem úspěšném výletu do sfér výpočetní techniky, databází, programování a internetu vrátil ke svému starému koníčku, konstrukcím různých udělátorů, které mají jen jedno společné: produkují zvuk.

EDIT r. 2020:

Jak vidno v nabídce v levém sloupci, zůstaly mi i jiné oblasti, do kterých se celkem po hlavě pouštím. A je to dobře, neb trénování mozku a učení se novým věcem není nikdy dost a tak tady to máte...

nach oben